Telefon
731 993 641
Otevírací doba
7:00 - 17:00

Jak vypadá Vaše břicho po porodu?

S přírůstkem hmotnosti v těhotenství počítá snad každá nastávající maminka, ale co po porodu? Týdny ubíhají, váha pomalu klesá, ale vaše břicho stále vypadá asi jako v šestém měsíci? Břišní svaly a elasticita břišní stěny by se za normálních okolností měly vrátit do původního stavu za 6-8 týdnů. V důsledku rostoucího břicha a zvýšení vnitřního tlaku dojde k oddělení pravé a levé strany svalů břicha, mezi kterými se vytvoří mezera. Tuto mezeru můžeme nahmatat v oblasti mezi hrudní kostí a pupkem, nazýváme ji diastáza břišních svalů.

Otestujte se

Existuje jednoduchý test, jak si doma vyzkoušet, jestli se to týká i Vás. Lehněte si na záda s pokrčenýma nohama a pomalým zvednutím hlavy přitáhněte  bradu směrem k hrudníku. V tento moment vsunete prsty mezi břišní svaly a snažíte se nahmatat otvor. Někdy se muže i v oblasti pupíku objevit viditelný hrbolek.

Kdy zbystřit?

Těsně po porodu je rozestup břišních svalů na 2-3 prsty normální, pokud je to více, bylo by vhodné to začít řešit. Pokud však tento rozestup přetrvává i po období šestinedělí, měli byste tomu také věnovat pozornost.

Co s tím?

Prevence diastázy pro matky spočívá ve hlídání si špatných pohybových stereotypů. Nejběžnějším stereotypem je zvedání dítěte, ohýbání se a vstávání k němu – proto zvedejte vždy z dřepu a vstávejte vždy přes bok. Cvičte. Nejúčinnější cviky jsou ty, které obnovuji funkci hlubokého stabilizačního systému a zpevňují a stahují břišní stěnu. Pokud si nejste úplně jistí správnosti provedení, je vhodné cvičení zkonzultovat s fyzioterapeutem, protože bohužel existuje i mnoho nevhodných cviků, které dělají přesný opak a daný problém zhoršují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *