Telefon
731 993 641
Otevírací doba
7:00 - 17:00

Proč a jak vznikají křeče v nohou

Snad každý ve svém životě zažil náhlou prudkou bolest, která dočasně znemožní pohyb příslušného svalu dolních končetin neboli svalovou křeč. Křeč je definována jako nepříjemně vnímaný mimovolní stah svalu. Její příčiny mohou být nedostatečné krevní zásobení pracujícího svalu nebo poruchou odplavovaní odpadních látek.

Důvody svalových křečí v nohou

Mohou se projevit po nadměrné fyzické námaze nebo při nezvyklém či nesprávně provedeném pohybu. Dalším častým důvodem je dehydratace organismu a to nejen při fyzické aktivitě a nedostatečném dodržení pitného režimu, v horkém počasí nebo po konzumaci alkoholu.

Při delší pohybové aktivitě může docházet k deficitu minerálů (sodík, draslík, vápník, hořčík) při nadměrném pocení či nedostatek vitamínů (zejména B6). Dalším faktorem způsobujícím křeče může být cévní onemocnění a to nejčastěji křečové žíly, které jsou doprovázeny pocitem těžkých nohou a otokem dolních končetin.

Co dělat, když nás chytne křeč?

Základní pravidlo je přestat vykonávat daný pohyb a snažit se postižený sval protáhnout. Dodržovat pitný režim, který je třeba navyšovat úměrně fyzické aktivitě.

Jaká je prevence?

Základem je přiměřená pohybová aktivita, mezi nejvhodnější patří chůze, jízda na kole, plavání. Důležitým faktorem u lidí s nadváhou je její snížení a dodržování dietních opatření. Preventivně je výhodné doplňovat minerály- hlavně hořčík. Nalezneme ho bohatě v oříškách, slunečnicových semínkách nebo ve špenátu. Zapomínat by se nemělo na vitamín D, ve kterém se vstřebává vápník. Zdrojem je rybí tuk, máslo či mléko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *