Telefon
731 993 641
Otevírací doba
7:00 - 17:00

Zpevněte střed těla

Taky to často slýcháváte od svého doktora, fyzioterapeuta, trenéra ve fitku, že za všechny Vaše bolesti pohybového aparátu může neaktivní core nebo střed? Ale které to tedy jsou? Nebo jak na to?

Core je společné označení pro skupinu svalů hlubokého stabilizačního systému a povrchových svalů břicha a spodní části zad. HSSP (hluboký stabilizační systém páteře) jsou to tedy svaly uložené pod těmi povrchovými  a řadíme sem pánevní dno, m. transversus abdominis (příčný břišní sval), bránice a mm. multifidi (vzpřimovače páteře), vnější břišní svaly a bránice. Jejich hlavní funkcí je podpora stability páteře. Od útlého dětství na nás však působí mnoho vlivu, kvůli kterým v průběhu života dochází k vytvoření špatných pohybových stereotypů. Jejich neustálým opakováním, např. dlouhé sezení ve škole, v práci, jednostranný pohyb, nedostatečný pohyb, psychika, vzniká bolest. V tuto chvíli přesně začneme ze všech stran slyšet větu : “zpevni střed těla”. Jak na to ale?… Vždy je lepší začít pod dohledem odborníka, aby se nezanedbal a nepřeskočil žádný krok ve správném zapojeni těchto svalů.

Dýchání 

Pro posilování středu těla je to úplný základ. Správně dýchat však není úplně jednoduché a vyžaduje spoustu tréninku. Po jeho nácviku a zvládnutí je třeba toto dýchání zařadit i do běžného života a pak teprve cviky na střed těla jsou funkční. Nejlépe se daji naučit vleze na zádech či v sedě.

Cviky na posílení core

Hlavní cíly v tomto cvičení je zlepšení držení těla, stability a flexibility celého těla, prevence bolesti zad, krční patere, rovnováhy a fyzického výkonu. Též pomáhá ke tvarování postavy, zejména břišních svalu a zpevnění pánevního dna. Ve fyzioterapii nejčastěji k aktivaci středu těla často využíváme pomůcky, kterými mohou mimo jiné být odporové gumy, gymball, nestabilní plochy, BOSU či Flowin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *